Media


Spotkanie „Startupy w Pałacu – KOOPERACJA”

We wtorek odbyło się wydarzenie w ramach projektu Startupy w Pałacu: KOOPERACJA, którego tematem przewodnim była współpraca korporacji ze startupami. W spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą uczestniczyli członkowie zarządów i kadra odpowiedzialna za obszar innowacji z ponad 30 firm prywatnych i spółek skarbu państwa oraz przedstawiciele 65 startupów.

Czytaj dalej…


Produkcja materiału katodowego przełomem w akumulatorach litowo-jonowych

W polskiej firmie powstaje rewolucyjny materiał bazujący na układzie LiFePO4 (LFP), pozwalający produkować bezpieczne i trwałe akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych oraz magazynów energii.

Technologia POLiON dotycząca produkcji nanokompozytowego materiału katodowego do akumulatorów litowo-jonowych ma na celu otrzymanie i produkcję materiału katodowego o unikalnych właściwościach, przekładających się na określone przewagi funkcjonalne docelowego akumulatora. W ramach projektu oprócz samej produkcji materiału w skali półtechnicznej w celu weryfikacji parametrów, będzie również zbudowana linia pilotażowa do produkcji ogniw, by potwierdzić parametry w produkcie końcowym.

Czytaj dalej…


Made in Poland: Kiedy zaczniemy poważnie zarabiać na nowych technologiach?

Nie ma nas w forpoczcie żadnej rewolucji technologicznej. A bez tego nie będziemy się liczyć.

Nie jest tak, że nie mamy się czym pochwalić. Na świecie doskonale radzą sobie środki transportu masowego produkowane w Polsce – i to zarówno te kołowe, jak i szynowe. Coraz odważniej poczyna sobie nasza branża kosmiczna. Firmy programistyczne znad Wisły nie mają problemu ze zdobywaniem zleceń od zagranicznych kontrahentów.
Czytaj dalej…


Mateusz Morawiecki Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Mateusz Morawiecki został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Jest to prestiżowe wyróżnienie doceniające te podmioty, które w swej pracy
wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju i nie wahając się podejmować nowych wyzwań. W tym roku Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju przyznawano w czterech kategoriach: innowacyjna firma, szkolnictwo wyższe i nauka, samorząd przyjazny inwestorowi oraz innowacje mieszkaniowe. Oprócz tego przyznano również dwie Nagrody Główne oraz nagrodę w kategorii Człowiek Roku i Instytucja Roku. Poniżej znajduje się lista tych, którzy odpowiadają za postęp gospodarczy kraju.
Czytaj dalej…


Naukowiec z Krakowa chce zrobić baterię z ziemniaków. Jego odkrycie może dokonać cudów

Węgiel nie dość, że jest źródłem „brudnej” energii to jeszcze jego zasoby są ograniczone. A wraz z dalszym galopującym rozwojem nowych technologii może ich definitywnie zabraknąć. Stąd próby zwiększania pojemności używanych we współczesnych urządzeniach baterii oraz znajdowania alternatywnych surowców do ich produkcji. Badaczom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się znaleźć takie perpetuum mobile.

– W zasadzie moglibyśmy wygospodarować potrzebną nam skrobię z ziemniaków – śmieje się dr hab. Marcin Molenda z Zakładu Technologii Chemicznej Wydziału Chemii UJ. – Mielibyśmy po prostu wykonać kilka dodatkowych modyfikacji – dodaje. Dzieje się tak dlatego, że skrobia jest w gruncie rzeczy mieszaniną rozmaitych substancji. Ich składem i proporcjami można manipulować w taki sposób, by uzyskać określony rodzaj węgla.
Czytaj dalej…


Naukowiec z Krakowa chce zrobić baterię z ziemniaków. Jego odkrycie może dokonać cudów

„Bo my musimy być silni i zdrowi, choćby na skrobi, choćby na skrobi” – śpiewał w 1980 r. Kabaret Tey. W tamtych czasach skrobia – oprócz budowania krzepy narodowej – mogła służyć co najwyżej do robienia krochmalu. Dziś naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą ją wykorzystać do robienia lepszych baterii.

Proszę nie mówić bateria, tylko ogniwo – zaznaczają już na początku krakowscy badacze. – W języku polskim przyjęło się określać mianem baterii każdy magazyn energii elektrycznej, co z naukowego punktu widzenia nie jest prawdą – tłumaczą. Dobrze więc.
Czytaj dalej…